Агроновини Новости аграрного сектора Украины
095 188 90 27

Вирощування багаторічних трав на насіння. Насіння люцерни, конюшини, райграса

Збільшення виробництва та поліпшення якості тваринницької продукції багато в чому залежать від кормової бази, стан якої поки відстає від потреб тваринництва і стримує його розвиток. Один з основних шляхів підвищення культури та продуктивності як польового кормовиробництва, так і природних кормових угідь - це поліпшення насінництва багаторічних трав. 
У зв'язку з переходом агропромислового комплексу країни на нові умови господарювання, введенням госпрозрахункових, кооперативних відносин з усіма партнерами купівля насіння лугових трав стає обтяжливою для будь-якого орендного колективу. Більше 50% витрат при вирощуванні багаторічних трав припадає на придбання насіння. 
 
Вибір ділянки для вирощування багаторічних трав 
 
Під насіннєвими посівами слід використовувати найбільш окультурені, родючі, помірно зволожені середнього механічного складу грунту, чисті від бур'янів, особливо багаторічних (пирій, осот). 
Кращими попередниками багаторічних трав є чистий пар і просапні культури, а також озимі зернові, що йдуть по удобренному пару. 
З усіх багаторічних трав люцерна пред'являє найвищі вимоги до умов зростання. Тому абсолютно неприпустима закладка її насінників на засмічених ділянках. На високородючих грунтах насіннєва люцерна у вологі роки, особливо коли рясні опади випадають вчасно цвітіння і плодоутворення, з розтане і вилягає. У зв'язку з цим її краще розташовувати на середніх за родючістю грунтах і тільки через 2-3 роки після внесення органічних добрив. 
При розміщенні насінних посівів необхідно враховувати і біологічні особливості лугових трав. Трави, насіння яких одержують тільки один рік (конюшина лучна), зазвичай розміщують у польовій сівозміні; люцерну, козлятник ізлаковие трави використовують протягом 3-4 років, тому їх розміщують в запольних і вивідних ділянках або в спеціальних сівозмінах. 
Основну оранку проводять після збирання попередньої культури плугами з передплужниками на глибину орного шару. Грунт перед сівбою треба добре обробити, а поверхня вирівняти. При весняному посіві проводять подвійну культивацію з боронуванням у два сліди і прикочування; при літніх беспокровних посівах культивацію і боронування повторюють в міру появи бур'янів, а перед посівом грунт накочують. 
Підготовка насіння 
Для насіннєвих посівів слід перш за все використовувати насіння селекційних сортів I або II класу. 
Насіння деяких видів вимагають спеціальної передпосівної підготовки. Так, більшість насіння багаторічних бобових трав має тверді оболонки, які перешкоджають набухання і дружному проростанню. Тому їх доцільно пропускати через наявні в господарстві терки (лляні, конюшиновий, овочеві) і скарифікатори. Обробку насіння злакових трав рекомендується проводити не раніше ніж за 45-50, а бобових за 15-20 днів до посіву. Перед посівом насіння всіх видів протравлюють обшепрінятимі препаратами. 
У виробництві дуже часто недооцінюють інокуляцію насіння козлятника східного. При відсутності ризоторфіном для цієї мети можна використовувати грунт з дрібними корінцями і бульбами зі "старих" плантацій з розрахунку 4 кг грунту на гектарну норму посіву 
 
Строки і способи посіву багаторічних трав
 
Високі і стійкі врожаї насіння трав при найменших затратах праці на змінних ділянках можна отримати, якщо висівати їх у чистому вигляді. Посів може бути весняним або річним, беспокровним або підпокривних, суцільним рядовим (15см) або широкорядним (45-70 см). 
 
Догляд за насінниками 
 
Догляд за насінниками трав починають з моменту виходу їх з-під покриву, а при беспокровних посівах - з моменту появи сходів. 
 
Догляд за травами включає боротьбу з бур'янами, розпушування міжрядь підгодівлю мінеральними та мікродобривами, видову прополювання, боротьбу з шкідниками і хворобами, додаткове запилення, скошування стерні, видалення з поля соломи та інших рослинних залишків. Особливої уваги вимагають широкорядні беспокровние посіви, а також ділянки, що вийшли з-під покриву в перший рік життя. 
На широкорядних беспокровних посівах часто утворюється грунтова кірка, яку необхідно відразу ж знищити за допомогою кольчатошпорових ковзанок, якщо навіть в цей час ще немає сходів 
 
Прибирання багаторічних трав 
 
Більшість видів трав дозрівають раніше, ніж зернові хліба, отже, техніку до їх збирання трав треба готувати раніше. 
У багатьох видів трав (вівсяниця лугова, райграс, двукісточнік тростинний, лисохвіст луговий, конюшина гібридний і лядвенець рогатий) дозрілі насіння легко осипається. 
Щоб не допустити втрат, необхідно через два-три тижні після цвітіння щоденно оглядати травостої і в міру дозрівання негайно приступати до прибирання. 
У залежності від погодних умов, особливостей насіннєвого травостою і наявної в господарстві техніки прибирання трав проводять прямим комбайнуванням або роздільним способом. Злакові трави прибирають переважно прямим комбайнуванням. Насінники тимофіївки, їжаки збірної, стоколосу безостого, мітлиці білої, тонконога лучного при прямому комбайнуванні прибирають в повній стиглості, а при роздільному збиранні - у восковій. До збирання сильно обсипаються видів (вівсяниця лугова, райграс, двукісточнік тросніковий, лисохвіст луговий) приступають дещо раніше. 
Щоб зменшити втрати від оббивання насіння мотовилами комбайна, до них кріплять легкі дерев'яні планки, обшиті по всій довжині смужками брезенту або прогумованого полотна з напуском 6-8 см. При обмолоті тимофіївки необхідно дещо зменшити число оборотів барабана і збільшити зазор між бичами і декою. Одночасно необхідно відрегулювати струмінь повітря від вентилятора, прикриваючи повітряні заслінки. Особливо це важливо при збиранні лисохвоста лугового, мітлиці білої, стоколосу безостого, насіння яких відрізняються великою парусністю. 
Бобові трави обмолочують комбайнами СК - 5, "Нива", "Дон-1500", обладнані спеціальними пристосуваннями. 
Обов'язковою умовою хорошої роботи комбайна з цим пристосуванням є установка відповідного режиму роботи молотильного апарату. Число оборотів його повинно бути не менше 1100 в хвилину при збиранні сухих сім'яників і не менше 1300 вологих, а зазор між декою і билами барабана мінімальний (на вході - 10 - 15мм, на виході - 1-3мм). Після обмолоту трав комбайном купу має підвищену вологість, тому його відразу ж розсипають тонким шаром під навісом, а в сонячні дні - на відкритому повітрі і очищають від бур'янів і механічних домішок. Після попереднього очищення їх сортують. 
Очищення насіння здійснюється на машинах фірми "Петкус", "Супер", "Гігант", "Селектра" або лініях КОС - 0,5; КОС - 1,0. Добре очищені і висушені насіння трав (бобові до 13%, злакові - до 15%) зберігають у мішках, покладених штабелями в 4 - 6 рядів. 
Категорії
Контакти
  • Название предприятия:
    Агроновини
  • Город:
    Луцк
  • Адрес:
    ул. Шопена 22
  • Телефон: