Агроновини Новости аграрного сектора Украины
095 188 90 27

Насіння люцерни. Покращена технологія вирощування насіння люцерни

[Photo0] З багаторічних бобових трав найбільш цінною в сучасних ринкових умовах культурою є люцерна. Її відрізняють висока продуктивність, довголіття, виняткова адаптивна здатність до різноманітних природних умов, багатоцільове використання. 
У той же час люцерна основний чинник біологізації землеробства. Значення біологізації землеробства незмірно зростає в сучасних умовах обмеженого ресурсного забезпечення АПК, коли баланс органічної речовини більшості грунтів складається несприятливо, що може мати важкі наслідки для землеробства вже в недалекому майбутньому. 
Люцерна за рахунок фіксації азоту з повітря залишає в грунті з кореневими та пожнивними залишками до 150-170 кг / га біологічного азоту. Збільшення площі посіву люцерни дозволить зберегти бездефіцитний баланс гумусу в грунтах і їх родючість. 
Однак розширення посівних площ цієї цінної кормової культури не відбувається через відсутність у достатній кількості посівного матеріалу, що в свою чергу пов'язано з низькою продуктивністю. Вихід з такого становища можливий тільки при переході до нових сортів з високим потенціалом врожайності насіння і впровадження покращених технологій. Селекціонерами по люцерні за останні роки виведено кілька перспективних у цьому плані сортів для різних регіонів обробітку. 
При розробці нової покращеної технології виробництва насіння люцерни слід особливу увагу приділяти: широкорядним розрідженим посівам; заходам щодо збільшення чисельності диких запилювачів; захисту посівів від шкідників і бур'янів; режимам використання насіннєвого травостою; зниження втрат насіння при збиранні за рахунок десикации травостою. 
Важливим у насінництві люцерни є створення для рослин оптимальної площі живлення, при якій менше опало б утворилися квіток, бобів і формувався більш високий урожай насіння. 
Встановлено, що при беспокровном широкорядному (45 см) посіві найбільшу кількість бобів на стеблі і насіння формується при нормі посіву 0,5-1,0 млн.шт. насіння на 1 га. 
Значно підвищують насіннєву продуктивність люцерни фосфорні добрива. Вони позитивно впливають на ріст кореневої системи, розвиток надземної маси, сприяють формуванню більшої кількості генеративних стебел, квіток, бобів і підвищують зимостійкість. 
Висока ефективність позакореневого підживлення бором (0,3 кг / га) і молібденом (0,2 кг / га) при сумісному їх внесенні в фази бутонізації - початок цвітіння. 
Дані наукових установ і практика господарств, де вирощують люцерну на насіння, свідчать про те, що найбільш високий урожай насіння дають травостої люцерни першого року користування. 
Не слід залишати травостої люцерни для одержання насіння в другий рік користування. Це пояснюється тим, що після збирання насіння в перший рік відбувається наростання великий вегетативної маси, причому в першому укосі врожайність зеленої маси буває вище, ніж на звичайних фуражних посівах. Це призводить до раннього вилягання травостою та зменшення кількості зав'язалися бобів. 
Оскільки кормова продуктивність люцерни в широкорядних посівах після насіннєвого використання мало поступається звичайним фуражним, їх можна ефективно використовувати на корм. 
Головну увагу під час догляду за посівами насіннєвої люцерни має бути спрямоване на формування здорових неполегающіх рослин і створення сприятливих умов для цвітіння і плодоутворення. Основними заходами по догляду за посівами є післяпосівне прикочування, руйнування грунтової кірки, боротьба з бур'янами, шкідниками та хворобами. 
У залежності від строку і способу посіву догляд за люцерною має свої особливості. На широкорядних беспокровних посівах бур'яни знищують застосуванням гербіцидів до посіву, по сходам і за допомогою міжрядних обробок. При посіві люцерни під покрив важливо своєчасно прибрати покривну культуру, щоб потім обробити міжряддя люцерни. 
Якщо люцерна на рік посіву не використовується на насіння, її скошують на зелений корм, при цьому останній укіс треба проводити за місяць до настання стійкого похолодання. 
При більш пізньому подкашіваніі рослини не встигають накопичити достатньої кількості запасних поживних речовин і можуть вимерзнуть. 
Важливе значення у підвищенні насіннєвої продуктивності люцерни має запилення посівів. Загальновизнаними переносниками пилку вважаються самотні дикі бджоли, джмелі. У зв'язку з цим для залучення диких запилювачів і збільшення їх чисельності насіннєві посіви люцерни слід закладати ближче до балок, покладів, перелісках, які є постійним місцем мешкання диких поодиноких бджіл. 
Збирання насінників люцерни проводять прямим і роздільним способом. Для прямого комбайнування насіннєві посіви попередньо обробляють десикантами реглоном з нормою витрати 2-3 л / га або еділам - 6-8 л / га. Десикацію краще проводити штанговими обприскувачами з витратою робочого розчину 400 л / га. 
Десикація дозволяє зібрати до 90% біологічного врожаю зі ступенем вимолачіванія 85-90% насіння. Оброблені десикантами травостої бувають готові до збирання через 3-4 дні, а щоб уникнути втрат від розтріскування бобів підсушені травостої повинні бути прибрані протягом двох-трьох днів. 
Удосконалення технології виробництва насіння люцерни дозволяє підвищити врожайність насіння цієї культури.
Категорії
Контакти
  • Название предприятия:
    Агроновини
  • Город:
    Луцк
  • Адрес:
    ул. Шопена 22
  • Телефон: